Trudno gojące się rany to częsty problem u starszych osób, w szczególności – unieruchomionych, cierpiących na przewlekłe schorzenia. Owrzodzenia czy odleżyny nie tylko sprawiają ból i ogromny dyskomfort – są wrotami dla infekcji, które mogą stać się przyczyną poważnych chorób ogólnoustrojowych. Prawidłowa profilaktyka i pielęgnacja ran przewlekłych u seniorów to zatem niezwykle istotne kwestie.
Kiedy ranę można nazwać przewlekłą?
Rana to przerwanie ciągłości naskórka, a nawet – w przypadku ran głębokich – skóry lub głębiej położonych tkanek. Do takich zmian może dojść pod wpływem działania czynnika uszkadzającego (np. skaleczenia, oparzenia), ale też w przebiegu rozmaitych procesów chorobowych, w szczególności – chorób układu krążenia. Gojenie się ran jest skomplikowanym procesem, w którym uczestniczy wiele fizjologicznych mechanizmów. Kiedy nie działają one sprawnie, rana może nie goić się mimo jej odpowiedniego zaopatrzenia. O ranie przewlekłej można mówić wówczas, gdy nie poddaje się leczeniu przez ponad 4-6 tygodni. Za przewlekłe uznaje się też zmiany nawracające w tym samym miejscu.Dlaczego rany u osób starszych trudno się goją?
Zdrowy organizm z prawidłowo funkcjonującym układem immunologicznym wyposażony jest w mechanizmy samoodnowy, dzięki którym rany goją się zwykle w ciągu kilku dni. Podeszły wiek i przewlekłe schorzenia, takie jak nowotwory czy cukrzyca, znacznie obniżają zdolność regeneracji tkanek. Czynnikami, które najczęściej dodatkowo utrudniają gojenie się ran u seniorów są:- utrudniony dopływ krwi (niedokrwienie), w związku z którym tkanki są niedotlenione i niedożywione,
- infekcje wdające się w niewłaściwie pielęgnowane rany,
- przesuszenie skóry w obszarze rany,
- narażenie na urazy objętego zmianą obszaru,
- nieprawidłowa dieta, niedożywienie,
- przyjmowanie niektórych leków, np. steroidowych,
- brak ruchu,
- nadwaga lub otyłość.